GLASS & CERAMICS / Ceramics / Wall relief sculpture 14432025
*
nr 1443 2025
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
ceramics, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Kröningen, Gustavsberg, Sweden, monokrom, 29x29, brännskada.
WALL RELIEF SCULPTURE, keramik, Kröningen, Gustavsberg, monokrom. Signerad, 29x29 cm
Condition: brännskada,
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday January 24 2022
at 18:51:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/1 10:44:55
1
900 kr
23/1 13:48:43
2
800 kr
23/1 13:48:43
1
900 kr (Robot)
23/1 13:50:06
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Jan 24
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Read more about Retro
- Artist/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Read more about Stig Lindberg
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik kröningen monokrom skandinavien skandinavisk keramik stig lindberg svensk keramik sverige väggplatta
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
in 8 days
20 maj at 20:38
-
2036 DISH
+ vase, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Karnev..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:41
-
7199 COFFEE CUPS
2 pcs, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gustavsb..//
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:31
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gustavsberg, Sw..//
Present: SEK 1500
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:54
-
2024 DINNERWARE
6 pieces, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gusta..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:53
-
2048 DINNERWARE
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Ranka" Gustavs..//
Auction ends
in 8 days
20 maj at 18:55
*
Stig Lindberg
Condition: brännskada,
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Läs om budbetjänten
Read more about Retro
Read more about Stig Lindberg
nr 1443 2025
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
ceramics, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Kröningen, Gustavsberg, Sweden, monokrom, 29x29, brännskada.
WALL RELIEF SCULPTURE, keramik, Kröningen, Gustavsberg, monokrom. Signerad, 29x29 cm
Condition: brännskada,
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday January 24 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/1 10:44:55 | 1 | 900 kr |
23/1 13:48:43 | 2 | 800 kr |
23/1 13:48:43 | 1 | 900 kr (Robot) |
23/1 13:50:06 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Jan 24
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...Read more about Retro
- Artist/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.Read more about Stig Lindberg
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik kröningen monokrom skandinavien skandinavisk keramik stig lindberg svensk keramik sverige väggplatta
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
in 8 days
20 maj at 20:38 -
2036 DISH
+ vase, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Karnev..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:41 -
7199 COFFEE CUPS
2 pcs, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gustavsb..//
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:31
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gustavsberg, Sw..//
Present: SEK 1500
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:54 -
2024 DINNERWARE
6 pieces, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gusta..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:53 -
2048 DINNERWARE
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Ranka" Gustavs..//
Auction ends
in 8 days
20 maj at 18:55